The Carroll Dragon boys’ and girls’ swimming team had successful finishes in the Katy Dual recently. Both Carroll teams are currently 12-0. Below are the results.
Katy Dual in the Pool Girls Scores:
Southlake Carroll 234 Clements 45
Southlake Carroll 165 Katy Cinco Ranch 121
Southlake Carroll 203 Houston Stratford 82
Southlake Carroll 222 Katy 53
Southlake Carroll 220 Kingwood Park 65
Southlake Carroll 207 Katy Seven Lakes 79
Southlake Carroll 209 Katy Taylor 62
Katy Dual in the Pool Boys Scores:
Southlake Carroll 198 Clements 88
Southlake Carroll 173 Katy Cinco Ranch 113
Southlake Carroll 211 Houston Stratford 74
Southlake Carroll 234 Katy 48
Southlake Carroll 211 Kingwood Park 73
Southlake Carroll 207 Katy Seven Lakes 74
Southlake Carroll 214 Katy Taylor 69
Relay Top 6 finishes for the Dragons included:
2nd 200 med relay 1:54.07 with Nasha Luevit, Olivia Coffey, Any Ittiruck and Ashley Baker
4th 200 med relay 1:56.85 with Chantal Meyer, Rachel Luevit, Madelynn Tung and Jaycie Adamson
4th 200 med relay 1:42.11 with Kyle Derevyanik, Logan Davis, Gus Karau and Griffin Rea
1st 200 free relay 1:43.42 with Casey Rose, Ashley Baker, Jennifer Owston and Olivia Coffey
6th 200 free relay 1:46.72 with Anya Ittiruck, Rachel Luevit, Jennifer Talbert and Amelia Rusli
2nd 200 free relay 1:29.37 with Jack LeVant, Carson Klein, Austin Whalen and Kyle Derevyanik
5th 200 free relay 1:34.02 with Michael Everett, Daniel Balint, Kamal Phelps and Brandon Everett
1st 400 free relay 3:42.91 with Casey Rose, Jennifer Owston, Chantal Meyer and Nasha Luevit
6th 400 free relay 3:52.72 with Jaycie Adamson, Amelia Rusli, Madelynn Tung and Jennifer Talbert
1st 400 free relay 3:15.14 with Carson Klein, Austin Whalen, Gus Karau and Jack Levant
5th 400 free relay 3:24.62 with Griffin Rea, Alex Moraru, Brandon Everett and Gavin Springs
Individual Top 8 finishes for the Dragons included:
Jennifer Owston 3rd 200 free 1:59.18
Amelia Rusli 6th 200 free 2:03.57
Carson Klein 1st 200 free 1:44.62
Austin Whalen 2nd 200 free 1:46.37
Eric Hart 6th 200 free 1:50.67
Chantal Meyer 1st 200 IM 2:12.17
Rachwel Luevit 4th 200 IM 2:15.51
Anya Ittiruck 5th 200 IM 2:17.96
John Everett 2nd 200 IM 2:01.51
Logan Davis 4th 200 IM 2:02.82
Alex Moraru 5th 200 IM 2:04.79
Casey Rose 1st 50 free 25.25
Griffin Rea 5th 50 free 23.02
Michael Everett 6th 50 free 23.08
Anya Ittiruck 1st 100 fly 1:00.24
Madelynn Tung 2nd 100 fly 1:00.90
Jack LeVant 1st 100 fly 52.26
Gus Karau 3rd 100 fly 52.87
John Everett 7th 100 fly 55.59
Casey Rose 2nd 100 free 54.30
Jennifer Owston 5th 100 free 55.89
Austin Whalen 4th 100 free 48.89
Griffin Rea 6th 100 free 50.46
Madelynn Tung 3rd 500 free 5:21.96
Amelia Rusli 4th 500 free 5:28.31
Katelyn Johnson 7th 500 free 5:36.98
Jennifer Talbert 8th 500 free 5:37.33
Gus Karau 2nd 500 free 4:47.70
Carson Klein 3rd 500 free 4:47.86
Eric Hart 5th 500 free 4:53.32
Nasha Luevit 3rd 100 back 1:01.81
Jaycie Adamson 6th 100 back 1:05.02
Jack LeVant 1st 100 back 54.27
Alex Moraru 3rd 100 back 56.25
Rachel Luevit 2nd 100 breast 1:08.78
Chantal Meyer 3rd 100 breast 1:09.01
Olivia Coffey 4th 100 breast 1:09.65
Katie Nedrow 8th 100 breast 1:14.39
Logan Davis 1st 100 breast 1:03.55
Daniel Balint 4th 100 breast 1:04.43
Senior Recognition Night is Thursday, Jan 15 — the boys will compete against St. Marks and the girls will intrasquad. The District 10-6A Swim Championships are Friday, Jan 23 at 3 p.m. at the Carroll ISD Aquatic Center. District Diving will compete at the Grapevine Natatorium on Thursday, Jan 22 at 3 p.m.